Alla inlägg av Stefan Nero

Styrelsen informerar.

STYRELSEN INFORMERAR

 

Utdrag från årsmötet samt konstitutionsmötesprotokoll 2017.

 

  1. Till ordförande för 2017 valdes Sven-Åke Hagenklint.
  2.  Styrelsen konstituerade sig enligt följande:

Kassör                                    Lennart Johansson

Sekreterare                          Stefan Nero

V. ordförande                      Jonas Back

Avegöls ansvarig                Ingvar Axelsson                                 

Materialförvaltare            Anders Öggesjö

Tävlingsansvarig               Lars-Åke Johansson

Suppleant                             Andreas Johansson

Suppleant                           Thor-Leif Öggesjö

Suppleant                            Urban Isegren

3. KortprisetAvegöl.

Dagkort 120kr

Årskort Senior 900kr

Familj 1400kr                           

Junior 500kr

Premiären 150kr

4. Årsavgift 2017

Senior                   100kr

Junior                  50kr

Familjemedlemsskap 200 kr. Barn upp till 20 år.

Bankgiro: 5664-3612

 

5    Arbetskväll Avegöl 5/4

 

6     Övrigt.

 

    

                                            Styrelsen 2017-03-06

Serien avgjord.

Serie 6 Vallsjön 2017 – 02 – 19
Placering Namn Vikt
1 Robert Petersson 6490
2 Jonas Back 4990
3 Fredrik Malm 4876
4 Kenneth Palmér 4560
5 Niklas Sewing 4468
6 Anders Andersson 4434
7 Lennart Johansson 4380
8 Lennart Lilja 4316
9 Mats Näsström 3616
10 Lars-Åke Johansson 3386
11 Henrik Björkman 3176
12 Tomas Stenvall 2808
13 Peter Svensson 2282
14 Ingemar Andersson 2062
15 Glenn Juhte Svensson 1766
16 Sven-Åke Hagenklint 1756
17 Bernt Bernhardsson 1354
18 Simon Laago 1314
19 Jan Laago 1174
20 Alf Johansson 1116
21 Carl Axelsson 570
22 Tomas Andersson 330
23 Arne Johansson 38

Resultat serie 5.

Serie 5 Sandsjön 2017 – 02 – 11
Placering Namn Vikt
1 Lennart Johansson 4928
2 Niklas Sewing 3828
3 Simon Laago 3250
4 Henrik Björkman 1614
5 Sven-Åke Hagenklint 1498
6 Anders Andersson 1488
7 Fredrik Malm 1340
8 Lennart Lilja 1250
9 Tommy Johansson 1218
10 Tomas Stenvall 1104
11 Alexander Björkman 1082
12 Ingemar Andersson 838
13 Mats Näsström 792
14 Aleksandar Radojicic 736
15 Fredrik Karlsson 722
16 Peter Svensson 644
17 Lars-Åke Johansson 626
18 Tomas Andersson 550
19 Jan Laago 496
20 Arne Johansson 458
21 Mikael Wiberg 416
22 Eric Wackt 306
23 Alf Johansson 302
24 Carl Axelsson 198
25 Bernt Bernhardsson 58

 

Resultat serie 4 2017.

Serie 4 Ralången 2017 – 02 – 04
Placering Namn Vikt
1 Lennart Johansson 4420
2 Glenn Juhte Svensson 3220
3 Sven-Åke Hagenklint 3114
4 Alf Johansson 2558
5 Peter Svensson 1578
6 Erik Albrechtsen 1516
7 Mats Näsström 1306
8 Robert Petersson 1300
9 Tommy Johansson 1176
10 Jari Oksanen 946
11 Aleksandar Radojicic 938
12 Anders Andersson 898
13 Fredrik Malm 818
14 Niklas Sewing 808
15 Lennart Lilja 792
16 Jonas Back 736
17 Alexander Björkman 698
18 Kenneth Palmér 650
19 Fredrik Karlsson 516
20 Rolf Näsström 502
21 Bernt Bernhardsson 452
22 Ronny Laago 380
23 Tomas Stenvall 324
24 Simon Laago 258
25 Lars-Åke Johansson 230
26 Mikael Wiberg 178
27 Ingemar Andersson 146
28 Jan Laago 62

Helgens pimpeltävlingar.

Lördag 28/1
Öppet kommunmästerskap för Nässjö Kommun
på Davidstorpasjön
 
09.30 – 13.30
30 ut, 45 hem
Samling senast 08.45
Startplats Sjöaveka.
Fiskeklubbarna i Nässjö Kommun hälsar alla hjärtligt välkomna.

Djupkarta Davidstorpasjön HÄR

——————————————————————————-

DM 2  Pimpel 29/1

 
SMAFF 
inbjuder till DM 2 i pimpel 
Söndag 29/1
på 
Hästsjön
 
Startplats: Gummarp
Tävlingstid: 09.30 – 13.30
Gångtid: 30 ut, 45 hem
Samling: Senast 08.45
Vägvisning: Från Solberga  samt efter Kvistorp från andra hållet.
Kokt korv med bröd kommer serveras.
Frågor: Leif Röst 0380 – 550609
OBS! Medlemskap i sportfiskarna krävs för deltagande vid DM
 
SMAFF hälsar alla Välkomna till DM på Hästsjön.
Djupkarta Hästsjön HÄR

 

Årsmöte 2/2.

Årsmötet blir den 2/2 kl 19:00 i hembygdsgården.

 

Forserums Sportfiskeklubb

Bankgiro- 5664-3612

www.forserumssfk.se

Forserums sportfiskeklubb har här med nöjet att inbjuda er till årsmöte

Torsdagen den 2:e februari 2017 kl 19.00 i hembygdsparken.

Dagordning

  1. Mötets öppnande.
  2. Fråga om mötet är behörigt utlyst.
  3. Godkännande av dagordning.
  4. Val av mötesfunktionärer.
  5. Val av två justeringsmän.
  6. Styrelsens förvaltningsberättelse.
  7. Revisorernas berättelse.
  8. Fråga om ansvarsfrihet för styrelsens berättelse.
  9. Val av styrelseledamöter.
  10. Val av styrelsesuppleanter.
  11. Val av revisorer.
  12. Val av erforderliga kommittéer.
  13. Val av valberedning.
  14. Avegöl.
  15. Klubbens framtid.
  16. Fastställande av arvoden.
  17. Fastställande av avgifter.
  18. Val av repr. till distriktets årsmöte.
  19. Prisutdelning Specimentävlingen.
  20. Prisutdelning Tävlingsfisket.
  21. Övriga ärenden.

Efter årsmötet bjuder klubben på smörgåstårta och kaffe.

Välkomna

 

Resultat serie 3 pimpel 2017.

Serie 3 Vänstern 2017 – 01 – 21
Placering Namn Vikt
1 Henrik Björkman 3488
2 Lars-Åke Johansson 3444
3 Lennart Lilja 3344
4 Simon Laago 2922
5 Tommy Johansson 2796
6 Mats Näsström 2644
7 Fredrik Karlsson 2402
8 Robert Petersson 2372
9 Alexander Björkman 2238
10 Sven-Åke Hagenklint 2180
11 Niklas Sewing 2160
12 Tomas Stenvall 2158
13 Bernt Bernhardsson 2156
14 Mikael Wiberg 1900
15 Alf Johansson 1650
16 Aleksandar Radojicic 1274
17 Jari Oksanen 1226
18 Jan Laago 1030
19 Kenneth Palmér 984
19 Katherine Olsson 984
21 Peter Svensson 906
22 Fredrik Malm 900
23 Carl Axelsson 726
24 Jonas Back 724
25 Ingemar Andersson 704
26 Erik Albrechtsen 688
27 Rolf Näsström 666
28 Urban Isegren 602
29 Reijo Anttila 620
30 Glenn Juhte Svensson 586
31 Lennart Johansson 524
32 Emil Albrechtsen 460
33 Anders Andersson 426
34 Eric Wackt 234
35 Mikael Albrechtsen 96
36 Arne Johansson 86