Smålandsmästerskap 2017

Sportfiskarna i Kronoberg
INBJUDER TILL SMÅLANDSMÄSTERSKAPET I PIMPELFISKE.
LÖRDAGEN DEN 18 FEBRUARI
Fiskevatten: Sjön Furen
Länsväg 738 mellan Ör och Moheda.
Sväng av Väg 30 i Ör (4,5 km) eller väg 126 i Moheda(4,2km)
Sväng av vid Sjöanäs SKYLTAT.
Samling: 08.00- 09.00
Tävlingstid: 10.00 – 14.00
Utgångstid: 30 min
Ingångstid: 45 min
Individuellt och 4-manna lag.(4 bästa från resp. Smålandsklubb räknas)
Klassindelning/Regler: Förbundets klasser och regler gäller.
Försäljning: Grillad och Kokt Korv, Kaffe, Läsk, Kexchoklad mm
Fiskefrida: 073-8217770
Vandringspriser tas med graverade:
Individuellt: Mats Johansson Vimmerby AFK
Lag: Stångådalen SFK (Skicka med någon annan om Ni inte kommer, gäller både individuellt och lag.)
Har du några frågor angående pimpeltävlingen är du välkommen att ringa tävlingsledaren Dan Pettersson 0470-30646 eller
adm.tävlingsledare Roger Dahlfors 076-8387575
Välkomna!!

Ingår i PSC, tävlande från distrikt utanför Småland deltager individuellt, men kan inte bli Smålandsmästare.

Resultat serie 5.

Serie 5 Sandsjön 2017 – 02 – 11
Placering Namn Vikt
1 Lennart Johansson 4928
2 Niklas Sewing 3828
3 Simon Laago 3250
4 Henrik Björkman 1614
5 Sven-Åke Hagenklint 1498
6 Anders Andersson 1488
7 Fredrik Malm 1340
8 Lennart Lilja 1250
9 Tommy Johansson 1218
10 Tomas Stenvall 1104
11 Alexander Björkman 1082
12 Ingemar Andersson 838
13 Mats Näsström 792
14 Aleksandar Radojicic 736
15 Fredrik Karlsson 722
16 Peter Svensson 644
17 Lars-Åke Johansson 626
18 Tomas Andersson 550
19 Jan Laago 496
20 Arne Johansson 458
21 Mikael Wiberg 416
22 Eric Wackt 306
23 Alf Johansson 302
24 Carl Axelsson 198
25 Bernt Bernhardsson 58

 

Resultat serie 4 2017.

Serie 4 Ralången 2017 – 02 – 04
Placering Namn Vikt
1 Lennart Johansson 4420
2 Glenn Juhte Svensson 3220
3 Sven-Åke Hagenklint 3114
4 Alf Johansson 2558
5 Peter Svensson 1578
6 Erik Albrechtsen 1516
7 Mats Näsström 1306
8 Robert Petersson 1300
9 Tommy Johansson 1176
10 Jari Oksanen 946
11 Aleksandar Radojicic 938
12 Anders Andersson 898
13 Fredrik Malm 818
14 Niklas Sewing 808
15 Lennart Lilja 792
16 Jonas Back 736
17 Alexander Björkman 698
18 Kenneth Palmér 650
19 Fredrik Karlsson 516
20 Rolf Näsström 502
21 Bernt Bernhardsson 452
22 Ronny Laago 380
23 Tomas Stenvall 324
24 Simon Laago 258
25 Lars-Åke Johansson 230
26 Mikael Wiberg 178
27 Ingemar Andersson 146
28 Jan Laago 62

Helgens pimpeltävlingar.

Lördag 28/1
Öppet kommunmästerskap för Nässjö Kommun
på Davidstorpasjön
 
09.30 – 13.30
30 ut, 45 hem
Samling senast 08.45
Startplats Sjöaveka.
Fiskeklubbarna i Nässjö Kommun hälsar alla hjärtligt välkomna.

Djupkarta Davidstorpasjön HÄR

——————————————————————————-

DM 2  Pimpel 29/1

 
SMAFF 
inbjuder till DM 2 i pimpel 
Söndag 29/1
på 
Hästsjön
 
Startplats: Gummarp
Tävlingstid: 09.30 – 13.30
Gångtid: 30 ut, 45 hem
Samling: Senast 08.45
Vägvisning: Från Solberga  samt efter Kvistorp från andra hållet.
Kokt korv med bröd kommer serveras.
Frågor: Leif Röst 0380 – 550609
OBS! Medlemskap i sportfiskarna krävs för deltagande vid DM
 
SMAFF hälsar alla Välkomna till DM på Hästsjön.
Djupkarta Hästsjön HÄR

 

Årsmöte 2/2.

Årsmötet blir den 2/2 kl 19:00 i hembygdsgården.

 

Forserums Sportfiskeklubb

Bankgiro- 5664-3612

www.forserumssfk.se

Forserums sportfiskeklubb har här med nöjet att inbjuda er till årsmöte

Torsdagen den 2:e februari 2017 kl 19.00 i hembygdsparken.

Dagordning

  1. Mötets öppnande.
  2. Fråga om mötet är behörigt utlyst.
  3. Godkännande av dagordning.
  4. Val av mötesfunktionärer.
  5. Val av två justeringsmän.
  6. Styrelsens förvaltningsberättelse.
  7. Revisorernas berättelse.
  8. Fråga om ansvarsfrihet för styrelsens berättelse.
  9. Val av styrelseledamöter.
  10. Val av styrelsesuppleanter.
  11. Val av revisorer.
  12. Val av erforderliga kommittéer.
  13. Val av valberedning.
  14. Avegöl.
  15. Klubbens framtid.
  16. Fastställande av arvoden.
  17. Fastställande av avgifter.
  18. Val av repr. till distriktets årsmöte.
  19. Prisutdelning Specimentävlingen.
  20. Prisutdelning Tävlingsfisket.
  21. Övriga ärenden.

Efter årsmötet bjuder klubben på smörgåstårta och kaffe.

Välkomna

 

Resultat serie 3 pimpel 2017.

Serie 3 Vänstern 2017 – 01 – 21
Placering Namn Vikt
1 Henrik Björkman 3488
2 Lars-Åke Johansson 3444
3 Lennart Lilja 3344
4 Simon Laago 2922
5 Tommy Johansson 2796
6 Mats Näsström 2644
7 Fredrik Karlsson 2402
8 Robert Petersson 2372
9 Alexander Björkman 2238
10 Sven-Åke Hagenklint 2180
11 Niklas Sewing 2160
12 Tomas Stenvall 2158
13 Bernt Bernhardsson 2156
14 Mikael Wiberg 1900
15 Alf Johansson 1650
16 Aleksandar Radojicic 1274
17 Jari Oksanen 1226
18 Jan Laago 1030
19 Kenneth Palmér 984
19 Katherine Olsson 984
21 Peter Svensson 906
22 Fredrik Malm 900
23 Carl Axelsson 726
24 Jonas Back 724
25 Ingemar Andersson 704
26 Erik Albrechtsen 688
27 Rolf Näsström 666
28 Urban Isegren 602
29 Reijo Anttila 620
30 Glenn Juhte Svensson 586
31 Lennart Johansson 524
32 Emil Albrechtsen 460
33 Anders Andersson 426
34 Eric Wackt 234
35 Mikael Albrechtsen 96
36 Arne Johansson 86