Specimentävlingen 2017

Uppdaterad 2017-08-19

Anmäla fisk till specimentävlingen.

Poäng Gram Namn
ABBORRE
10 1970 Jonas Olsson
9 1560 Birk Andersson
8 1530 Jonas Olsson
7 1510 Jonas Olsson
6 1420 Birk Andersson
5 1275 Boine Andersson
4 1230 Birk Andersson
3 1190 Anders Öggesjö
2 1150 Boine Andersson
1 1070 Boine Andersson
Braxen
10 7150 Jon Andersson
9 7040 Jon Andersson
8 7020 Boine Andersson
7 7000 Jon Andersson
6 6760 Linus Andersson
5 5970 Boine Andersson
4 5930 Linus Andersson
3 5870 Boine Andersson
2 3570 Jonas Olsson
Färna
10 2650 Birk Andersson
9 2620 Birk Andersson
8 2540 Boine Andersson
7 2520 Birk Andersson
6 2510 Mikael Gustafsson
5 2400 Mikael Gustafsson
4 2360 Mikael Gustafsson
3 2100 Boine Andersson
2 1900 Boine Andersson
1 1600 Stefan Nero
GÄDDA
10 8000 Mikael Gustafsson
9 7910 Jonas Olsson
8 7620 Mikael Gustafsson
7 6400 Mikael Gustafsson
6 6260 Tobias Johansson
5 5600 Stefan Nero
4 5500 Tobias Johansson
3 5270 Stefan Nero
GÖS
10 8960 Mikael Gustafsson
9 7300 Tobias Johansson
8 6100 Tobias Johansson
7 5580 Mikael Gustafsson
6 4960 Mikael Gustafsson
5 4500 Anders Öggesjö
4 3300 Anders Öggesjö
ID
10 2630 Birk Andersson
9 2440 Birk Andersson
8 2420 Jon Andersson
7 2400 Jon Andersson
6 2360 Jon Andersson
5 2100 Boine Andersson
4 1925 Boine Andersson
3 1900 Boine Andersson
KARP
10 16920 Tobias Johansson
9 13280 Jon Andersson
8 11170 Stefan Nero
7 11040 Tobias Johansson
6 10170 Tobias Johansson
5 3680 Birk Andersson
4 2680 Jon Andersson
LAX
10 12990 Jonas Olsson
9 2140 Jonas Olsson
MÖRT
10 770 Boine Andersson
9 740 Boine Andersson
8 680 Jon Andersson
7 630 Jon Andersson
6 620 Birk Andersson
4,5 600 Birk Andersson
4,5 600 Birk Andersson
3 580 Boine Andersson
2 560 Jonas Olsson
1 520 Jonas Olsson
REGNBÅGE
10 4560 Anders Öggesjö
9 1660 Anders Öggesjö
RUDA
10 2300 Mikael Gustafsson
9 1650 Mikael Gustafsson
8 1650 Mikael Gustafsson
7 1150 Birk Andersson
6 1030 Boine Andersson
5 1020 Boine Andersson
4 870 Boine Andersson
SARV
9,5 1360 Boine Andersson
9,5 1360 Birk Andersson
8 1310 Mikael Gustafsson
7 1260 Mikael Gustafsson
6 1210 Mikael Gustafsson
5 1070 Boine Andersson
4 840 Boine Andersson
SIK
10 3360 Erik Wennerhag
9 2390 Erik Wennerhag
8 850 Urban Isegren
SUTARE
10 3790 Jon Andersson
9 3240 Linus Andersson
8 2740 Boine Andersson
7 2560 Birk Andersson
6 2450 Birk Andersson
5 2180 Boine Andersson
4 2110 Boine Andersson
Öring
10 3870 Jonas Olsson
9 2880 Jonas Olsson
8 2660 Jonas Olsson
POÄNG
1 121,5 Boine Andersson
2 113,5 Birk Andersson
3 111 Mikael Gustafsson
4 85 Jonas Olsson
4 85 Jon Andersson
6 50 Tobias Johansson
7 31 Anders Öggesjö
8 19 Linus Andersson
8 19 Erik Wennerhag
10 17 Stefan Nero
11 8 Urban Isegren

Regler

¤Endast medlem i Forserums SFK får deltaga.

¤Anmälan ska göras på SENAST 20 DAGAR EFTER FÅNGST.

Fisk fångad i December SENAST 10 DAGAR efter fångst.

¤Anmäld fisk till klubbtävlingen ska vara fångad i Sverige.

¤Anmälan till klubbrekord gäller hela världen.

¤Fisk ska vara fångad med sportfiskeredskap och krokad i munnen. Fasta redskap som

Angel, Sax, Långrev, Nät mm får ej användas.

¤Fisk ska vägas på tillförlitlig våg. Exakt vikt i gram längd i cm.

¤Arter och minimivikter kan revideras årligen genom motion till styrelsen.

¤Dom tio största i varje art räknas där den största ger 10p 2:an 9p osv.

¤Max 3 fiskar per art och person räknas.

¤Prisutdelning blir på årsmötet. 1:an 2:an 3:an och bäste junior får pris.

¤Tre priser lottas ut på alla fiskar i slutrapporten.

¤Fisk som överskrider gällande klubbrekord ska det finnas foto på

Arter och minimivikter

Abborre 600g

Braxen   1000g

Färna     1000g

Gädda   3000g

Gös     3000g

Id         1000g

Karp     2000g

Lake         1000g

Lax       2500g

Mört             350g

Regnbåge 1000g

Ruda           400g

Röding       1000g

Sarv       400g

Sik       700g

Sutare 1000g

Öring   500g

Share This: