Specimentävlingen 2017

Slutrapport 2017

Poäng

Gram

Namn
ABBORRE

10

1970

Jonas Olsson

9

1560

Birk Andersson

8

1530

Jonas Olsson

7

1510

Jonas Olsson

6

1420

Birk Andersson

5

1275

Boine Andersson

4

1230

Birk Andersson

3

1190

Anders Öggesjö

2

1150

Boine Andersson

1

1070

Boine Andersson
Braxen

10

7150

Jon Andersson

9

7040

Jon Andersson

8

7020

Boine Andersson

7

7000

Jon Andersson

6

6760

Linus Andersson

5

5970

Boine Andersson

4

5930

Linus Andersson

3

5870

Boine Andersson

2

4810

Birk Andersson

1

4740

Birk Andersson
Färna

10

2650

Birk Andersson

9

2620

Birk Andersson

8

2540

Boine Andersson

7

2520

Birk Andersson

6

2510

Mikael Gustafsson

5

2400

Mikael Gustafsson

4

2360

Mikael Gustafsson

3

2100

Boine Andersson

2

1900

Boine Andersson

1

1600

Stefan Nero
GÄDDA

10

8000

Mikael Gustafsson

9

7910

Jonas Olsson

8

7620

Mikael Gustafsson

7

6400

Mikael Gustafsson

6

6260

Tobias Johansson

5

5600

Stefan Nero

4

5500

Tobias Johansson

3

5270

Stefan Nero
GÖS

10

8960

Mikael Gustafsson

9

7300

Tobias Johansson

8

6100

Tobias Johansson

7

5580

Mikael Gustafsson

6

4960

Mikael Gustafsson

5

4500

Anders Öggesjö

4

3300

Anders Öggesjö
ID

10

2630

Birk Andersson

9

2440

Birk Andersson

8

2430

Birk Andersson

7

2420

Jon Andersson

6

2400

Jon Andersson

5

2360

Jon Andersson

4

2100

Boine Andersson

3

1925

Boine Andersson

2

1900

Boine Andersson
KARP

10

16920

Tobias Johansson

9

13280

Jon Andersson

8

11170

Stefan Nero

7

11040

Tobias Johansson

6

10170

Tobias Johansson

5

9980

Stefan Nero

4

7160

Stefan Nero

3

5420

Birk Andersson

2

5390

Birk Andersson

1

3680

Birk Andersson
LAKE

10

4270

Mikael Gustafsson

9

4250

Mikael Gustafsson

8

4170

Mikael Gustafsson

7

2960

Erik Wennerhag
LAX

10

12990

Jonas Olsson

9

4100

Mikael Gustafsson

8

3230

Mikael Gustafsson
MÖRT

10

770

Boine Andersson

9

740

Boine Andersson

7,5

690

Jon Andersson

7,5

690

Jon Andersson

6

680

Jon Andersson

5

620

Birk Andersson

3,5

600

Birk Andersson

3,5

600

Birk Andersson

2

580

Boine Andersson

1

560

Jonas Olsson
REGNBÅGE

10

4560

Anders Öggesjö

9

1660

Anders Öggesjö
RUDA

10

2300

Mikael Gustafsson

9

1650

Mikael Gustafsson

8

1650

Mikael Gustafsson

7

1150

Birk Andersson

6

1030

Boine Andersson

5

1020

Boine Andersson

4

870

Boine Andersson
SARV

9,5

1360

Boine Andersson

9,5

1360

Birk Andersson

8

1310

Mikael Gustafsson

7

1260

Mikael Gustafsson

6

1210

Mikael Gustafsson

5

1070

Boine Andersson

4

840

Boine Andersson
SIK

10

3360

Erik Wennerhag

9

2390

Erik Wennerhag

8

1070

Boine Andersson

7

850

Urban Isegren
SUTARE

10

3790

Jon Andersson

9

3440

Birk Andersson

8

3240

Linus Andersson

7

3100

Birk Andersson

6

3040

Birk Andersson

5

2740

Boine Andersson

4

2180

Boine Andersson

3

2110

Boine Andersson
Öring

10

3870

Jonas Olsson

9

2880

Jonas Olsson

8

2660

Jonas Olsson
POÄNG

1

155

Mikael Gustafsson

2

131,5

Birk Andersson

3

120,5

Boine Andersson

4

84

Jon Andersson

5

72

Jonas Olsson

6

50

Tobias Johansson

7

31

Anders Öggesjö

8

26

Erik Wennerhag

9

26

Stefan Nero

10

18

Linus Andersson

11

7

Urban Isegren

Regler

¤Endast medlem i Forserums SFK får deltaga.

¤Anmälan ska göras på SENAST 20 DAGAR EFTER FÅNGST.Fisk fångad i December SENAST 10 DAGAR efter fångst.

¤Anmäld fisk till klubbtävlingen ska vara fångad i Sverige.

¤Anmälan till klubbrekord gäller hela världen.

¤Fisk ska vara fångad med sportfiskeredskap och krokad i munnen. Fasta redskap somAngel, Sax, Långrev, Nät mm får ej användas.

¤Fisk ska vägas på tillförlitlig våg. Exakt vikt i gram längd i cm.

¤Arter och minimivikter kan revideras årligen genom motion till styrelsen.

¤Dom tio största i varje art räknas där den största ger 10p 2:an 9p osv.¤Max 3 fiskar per art och person räknas.

¤Vid samma slutpoäng i tävlingen vinner den som har flest 10p om inte det avgör fortsätter det på 9p osv.

¤Prisutdelning blir på årsmötet. 1:an 2:an 3:an och bäste junior får pris.

¤Tre priser lottas ut på alla fiskar i slutrapporten.

¤Fisk som överskrider gällande klubbrekord ska det finnas foto på.

Arter och minimivikter

Abborre 600g

Braxen  1000g

Färna   1000g

Gädda   3000g

Gös     3000g

Id      1000g

Karp    2000g

Lake     1000g

Lax      2500g

Mört     350g

Regnbåge 1000g

Ruda      400g

Röding    1000g

Sarv      400g

Sik       700g

Sutare 1000g

Öring   500g

Share This: