Specimentävlingen 2018

Uppdaterad 2018-10-20

Poäng

Gram

Namn
ABBORRE

10

1750

Birk Andersson

9

1650

Jon Andersson

8

1630

Birk Andersson

7

1520

Mikael Gustafsson

6

1410

Birk Andersson

5

1400

Linus Andersson

4

1380

Jon Andersson

3

1370

Jon Andersson

2

1350

Mikael Gustafsson

1

1330

Mikael Gustafsson
BRAXEN

10

7110

Linus Andersson

9

6970

Jon Andersson

8

6740

Mikael Gustafsson

7

6460

Mikael Gustafsson

6

5750

Jon Andersson

5

5240

Jon Andersson

4

4880

Mikael Gustafsson
FÄRNA

10

2900

Birk Andersson

9

2570

Birk Andersson

8

2550

Birk Andersson

7

2400

Erik Wennerhag

6

2080

Erik Wennerhag

5

1800

Erik Wennerhag

4

1490

Jon Andersson

3

1460

Jon Andersson
GÄDDA

10

10740

Mikael Gustafsson

9

9780

Joacim Bertilsson

8

9540

Mikael Gustafsson

7

8700

Mikael Gustafsson

6

8300

Erik Wennerhag

5

7600

Joacim Bertilsson

4

5710

Birk Andersson
GÖS

10

6680

Mikael Gustafsson

9

4740

Mikael Gustafsson

8

4080

Erik Wennerhag

7

4000

Mikael Gustafsson
ID

10

2920

Mikael Gustafsson

9

2780

Mikael Gustafsson

8

2560

Mikael Gustafsson

7

2500

Birk Andersson

6

2390

Birk Andersson

5

2330

Birk Andersson

4

1980

Jon Andersson

3

1610

Jon Andersson
KARP

10

13800

Joacim Bertilsson

9

11600

Joacim Bertilsson

8

9900

Joacim Bertilsson

7

9800

Erik Wennerhag

6

9470

Jon Andersson

5

7870

Birk Andersson

4

6340

Jon Andersson

3

5700

Mikael Gustafsson

2

3550

Jon Andersson
LAKE

10

3730

Mikael Gustafsson

9

2180

Jon Andersson

8

1890

Erik Wennerhag
LAX

10

11900

Mikael Gustafsson

9

4150

Jonas Olsson
MÖRT

10

810

Jon Andersson

9

710

Jon Andersson

8

690

Erik Wennerhag

7

660

Erik Wennerhag

6

630

Erik Wennerhag

5

620

Birk Andersson

4

580

Jon Andersson
REGNBÅGE

10

1000

Jon Andersson
RUDA

10

2330

Mikael Gustafsson

9

1840

Mikael Gustafsson

8

1700

Jon Andersson

7

1150

Mikael Gustafsson
RÖDING

10

2750

Jon Andersson

9

2400

Erik Wennerhag

7,5

2020

Jon Andersson

7,5

2020

Erik Wennerhag

6

1870

Erik Wennerhag

5

1770

Jon Andersson
SARV

10

1280

Mikael Gustafsson

9

1220

Birk Andersson

8

1210

Birk Andersson

6,5

1200

Birk Andersson

6,5

1200

Jon Andersson

5

1160

Jon Andersson

4

1080

Mikael Gustafsson

3

1060

Mikael Gustafsson

2

1010

Jon Andersson
SIK

10

3080

Mikael Gustafsson

9

1920

Mikael Gustafsson

8

1500

Mikael Gustafsson
SUTARE

10

4240

Jon Andersson

9

3360

Birk Andersson

8

3320

Jon Andersson

7

2830

Jon Andersson

6

1910

Erik Wennerhag
ÖRING

10

1380

Erik Wennerhag
Poäng

1

200

Mikael Gustafsson

2

173

Jon Andersson

3

115,5

Birk Andersson

4

106,5

Erik Wennerhag

5

41

Joacim Bertilsson

6

15

Linus Andersson

7

9

Jonas Olsson

Regler

¤Endast medlem i Forserums SFK får deltaga.

¤Anmälan ska göras på SENAST 20 DAGAR EFTER FÅNGST.Fisk fångad i December SENAST 10 DAGAR efter fångst.

¤Anmäld fisk till klubbtävlingen ska vara fångad i Sverige.

¤Anmälan till klubbrekord gäller hela världen.

¤Fisk ska vara fångad med sportfiskeredskap och krokad i munnen. Fasta redskap somAngel, Sax, Långrev, Nät mm får ej användas.

¤Fisk ska vägas på tillförlitlig våg. Exakt vikt i gram längd i cm.

¤Arter och minimivikter kan revideras årligen genom motion till styrelsen.

¤Dom tio största i varje art räknas där den största ger 10p 2:an 9p osv.¤Max 3 fiskar per art och person räknas.

¤Vid samma slutpoäng i tävlingen vinner den som har flest 10p om inte det avgör fortsätter det på 9p osv.

¤Prisutdelning blir på årsmötet. 1:an 2:an 3:an och bäste junior får pris.

¤Tre priser lottas ut på alla fiskar i slutrapporten.

¤Fisk som överskrider gällande klubbrekord ska det finnas foto på.

Arter och minimivikter

Abborre 600g

Braxen  1000g

Färna   1000g

Gädda   3000g

Gös     3000g

Id      1000g

Karp    2000g

Lake     1000g

Lax      2500g

Mört     350g

Regnbåge 1000g

Ruda      400g

Röding    1000g

Sarv      400g

Sik       700g

Sutare 1000g

Öring   500g

Share This: