Specimentävlingen 2019

Uppdaterad 2019-09-23

Poäng

Gram

Namn
ABBORRE

10

1660

Stefan Nero

9

1610

Boine Andersson

8

1570

Boine Andersson

7

1540

Birk Andersson

5,5

1520

Birk Andersson

5,5

1520

Mikael Gustafsson

4

1470

Boine Andersson

3

1420

Mikael Gustafsson

2

1400

Mikael Gustafsson

1

1370

Birk Andersson
BRAXEN

10

6530

Birk Andersson

9

5750

Boine Andersson

8

5680

Birk Andersson

7

5450

Boine Andersson

6

5030

Birk Andersson

5

5020

Boine Andersson

4

4960

Jon Andersson

3

4680

Jon Andersson
FÄRNA

10

3070

Mikael Gustafsson

9

2750

Erik Wennerhag

8

2530

Birk Andersson

7

2490

Birk Andersson

6

2460

Birk Andersson

5

2250

Linus Andersson

4

2200

Mikael Gustafsson

3

1970

Linus Andersson

2

1650

Stefan Nero
GÄDDA

10

8950

Mikael Gustafsson

9

7400

Linus Andersson

8

7300

Christer Svensson

7

5890

Andreas Edberg

6

5505

Andreas Edberg

5

5150

Stefan Nero

4

4900

Erik Wennerhag

3

4790

Boine Andersson

2

4750

Boine Andersson

1

4700

Andreas Edberg
GÖS

10

7500

Christer Svensson

9

6200

Stefan Nero

8

6140

Stefan Nero

7

6000

Stefan Nero

6

3802

Andreas Edberg

5

3700

Anders Öggesjö

4

3600

Andreas Edberg

3

3580

Andreas Edberg
ID

10

2800

Mikael Gustafsson

9

2790

Mikael Gustafsson

8

2540

Mikael Gustafsson

7

2080

Birk Andersson

6

1970

Jon Andersson

5

1950

Boine Andersson

4

1920

Birk Andersson

3

1870

Birk Andersson

2

1750

Boine Andersson

1

1700

Boine Andersson
KARP

10

11210

Stefan Nero

9

9710

Stefan Nero

8

9650

Stefan Nero

7

7120

Boine Andersson

6

5520

Boine Andersson
LAKE

10

4940

Mikael Gustafsson

9

1200

Erik Wennerhag
LAX

10

12600

Mikael Gustafsson

9

9400

Mikael Gustafsson

8

8000

Mikael Gustafsson

7

2510

Jon Andersson
MÖRT

10

780

Mikael Gustafsson

9

760

Birk Andersson

7,5

730

Mikael Gustafsson

7,5

730

Birk Andersson

6

705

Mikael Gustafsson

5

700

Jon Andersson

4

670

Birk Andersson

3

660

Erik Wennerhag

1,5

600

Erik Wennerhag

1,5

600

Erik Wennerhag
REGNBÅGE

10

4750

Boine Andersson

9

2500

Boine Andersson

8

2440

Jon Andersson

7

2280

Jon Andersson

6

2250

Boine Andersson

5

2000

Jon Andersson
RUDA

10

1950

Birk Andersson

9

1740

Birk Andersson

8

1630

Stefan Nero

7

1620

Birk Andersson

6

1410

Stefan Nero

5

1100

Erik Wennerhag
RÖDING

10

3760

Joakim Hultberg

9

3440

Erik Wennerhag

8

3420

Erik Wennerhag

7

3330

Birk Andersson

6

3240

Joakim Hultberg

5

3120

Erik Wennerhag

4

3070

Birk Andersson

3

2770

Birk Andersson

2

2030

Stefan Nero

1

1990

Stefan Nero
SARV

10

1400

Jon Andersson

9

1390

Boine Andersson

8

1350

Mikael Gustafsson

6,5

1230

Mikael Gustafsson

6,5

1230

Mikael Gustafsson

5

1180

Birk Andersson

3,5

1160

Birk Andersson

3,5

1160

Jon Andersson

2

1150

Boine Andersson

1

1060

Linus Andersson
SIK

10

2010

Birk Andersson

9

1610

Birk Andersson

8

1570

Mikael Gustafsson

7

1540

Mikael Gustafsson

6

1350

Birk Andersson

5

1000

Jon Andersson

4

900

Jon Andersson
SUTARE

10

3310

Boine Andersson

9

3270

Linus Andersson

8

3230

Birk Andersson

7

3210

Boine Andersson

6

3170

Jon Andersson

5

3160

Birk Andersson

4

3150

Jon Andersson

3

3100

Mikael Gustafsson

2

3040

Mikael Gustafsson

1

2930

Mikael Gustafsson
ÖRING

10

3120

Joakim Hultberg
Poäng

1

179,5

Birk Andersson

2

164

Mikael Gustafsson

3

121

Boine Andersson

4

85

Stefan Nero

5

77,5

Jon Andersson

6

55

Erik Wennerhag

7

27

Linus Andersson

8

27

Andreas Edberg

9

26

Joakim Hultberg

10

18

Christer Svensson

11

5

Anders Öggesjö

Regler

¤Endast medlem i Forserums SFK får deltaga.

¤Anmälan ska göras på SENAST 20 DAGAR EFTER FÅNGST.Fisk fångad i December SENAST 10 DAGAR efter fångst.

¤Anmäld fisk till klubbtävlingen ska vara fångad i Sverige.

¤Anmälan till klubbrekord gäller hela världen.

¤Fisk ska vara fångad med sportfiskeredskap och krokad i munnen. Fasta redskap somAngel, Sax, Långrev, Nät mm får ej användas.

¤Fisk ska vägas på tillförlitlig våg. Exakt vikt i gram längd i cm.

¤Arter och minimivikter kan revideras årligen genom motion till styrelsen.

¤Dom tio största i varje art räknas där den största ger 10p 2:an 9p osv.

¤Max 3 fiskar per art och person räknas.

¤Vid samma slutpoäng i tävlingen vinner den som har flest 10p om inte det avgör fortsätter det på 9p osv.

¤Prisutdelning blir på årsmötet. 1:an 2:an 3:an och bäste junior får pris.

¤Tre priser lottas ut på alla fiskar i slutrapporten.

¤Fisk som överskrider gällande klubbrekord ska det finnas foto på.

Arter och minimivikterAbborre 600gBraxen  1000gFärna   1000gGädda   3000gGös     3000gId      1000gKarp    2000gLake     1000gLax      2500gMört     350gRegnbåge 1000gRuda      400gRöding    1000gSarv      400gSik       700gSutare 1000gÖring   500g