Specimentävlingen 2020

Slutrapport 2020

Poäng

Gram

Namn
ABBORRE

10

1850

Stefan Nero

9

1700

Stefan Nero

8

1680

Birk Andersson

7

1660

Mikael Gustafsson

6

1550

Stefan Nero

5

1520

Mikael Gustafsson

4

1510

Mikael Gustafsson

3

1450

Birk Andersson

2

1390

Birk Andersson
BRAXEN

10

6440

Jon Andersson

9

5740

Birk Andersson

8

5440

Birk Andersson

7

5230

Birk Andersson

6

2220

Erik Wennerhag
FÄRNA

10

2800

Mikael Gustafsson

9

2740

Birk Andersson

8

2710

Mikael Gustafsson

7

2540

Jon Andersson

5,5

2520

Boine Andersson

5,5

2520

Boine Andersson

4

2480

Mikael Gustafsson

3

2450

Birk Andersson

2

2380

Tobias Johansson

1

2310

Jon Andersson
GÄDDA

10

11700

Glenn Juthe Svensson

9

11400

Mikael Gustafsson

8

11380

Erik Wennerhag

7

11140

Erik Wennerhag

6

10300

Glenn Juthe Svensson

5

8560

Erik Wennerhag

4

8200

Mikael Gustafsson

3

7900

Mikael Gustafsson

2

6960

Fredrik Malm

1

4800

Malte Wennerhag
GÖS

10

11220

Glenn Juthe Svensson

9

9160

Glenn Juthe Svensson

8

8500

Glenn Juthe Svensson

7

6150

Mikael Gustafsson

6

5030

Stefan Nero

5

4510

Stefan Nero
ID

10

2860

Jon Andersson

9

2850

Birk Andersson

8

2700

Birk Andersson

7

2680

Stefan Nero

5

2520

Stefan Nero

5

2520

Stefan Nero

5

2520

Birk Andersson

3

2440

Jon Andersson

2

2360

Jon Andersson

1

2230

Mikael Gustafsson
KARP

10

15640

Stefan Nero

9

13310

Stefan Nero

8

9460

Erik Wennerhag

7

8970

Stefan Nero

6

8900

Erik Wennerhag

5

7550

Erik Wennerhag

4

6340

Birk Andersson
LAKE

10

4190

Stefan Nero

9

4150

Mikael Gustafsson

8

4075

Mikael Gustafsson

7

3900

Mikael Gustafsson

6

3850

Stefan Nero

5

3730

Erik Wennerhag

4

3590

Erik Wennerhag

3

3520

Erik Wennerhag

2

3320

Birk Andersson

1

2770

Birk Andersson
LAX

10

17900

Joakim Hultberg

9

9400

Joakim Hultberg

8

3310

Birk Andersson
MÖRT

10

830

Birk Andersson

8,5

770

Birk Andersson

8,5

770

Erik Wennerhag

6,5

680

Erik Wennerhag

6,5

680

Birk Andersson

5

660

Erik Wennerhag

4

620

Jon Andersson

3

560

Jon Andersson

2

540

Jon Andersson
REGNBÅGE

10

3060

Erik Wennerhag

8,5

2640

Erik Wennerhag

8,5

2640

Erik Wennerhag

7

2400

Birk Andersson

6

1590

Jon Andersson

5

1570

Jon Andersson

4

1260

Birk Andersson

3

1040

Birk Andersson
RUDA

10

2420

Birk Andersson

9

2260

Stefan Nero

8

1960

Boine Andersson

7

1800

Birk Andersson

6

1750

Stefan Nero

5

1720

Stefan Nero

4

1690

Boine Andersson

3

1550

Birk Andersson

2

1470

Mikael Gustafsson

1

1420

Mikael Gustafsson
RÖDING

10

2940

Erik Wennerhag

9

2760

Erik Wennerhag

8

2600

Erik Wennerhag

7

2270

Birk Andersson
SARV

10

1590

Jon Andersson

9

1340

Erik Wennerhag

8

1320

Mikael Gustafsson

7

1250

Boine Andersson

6

1170

Birk Andersson

5

1020

Erik Wennerhag

4

900

Erik Wennerhag
SIK

10

1660

Erik Wennerhag

9

920

Erik Wennerhag
SUTARE

10

4190

Jon Andersson

9

3860

Jon Andersson

8

3550

Jon Andersson

7

3360

Birk Andersson

6

3240

Birk Andersson

5

3230

Birk Andersson

4

2000

Erik Wennerhag

3

1940

Stefan Nero
ÖRING

10

5400

Håkan Rubensson

9

820

Erik Wennerhag

8

740

Birk Andersson

7

660

Birk Andersson

6

560

Erik Wennerhag

5

530

Erik Wennerhag

4

510

Birk Andersson
POÄNG

1

195

Birk Andersson

2

192

Erik Wennerhag

3

118

Stefan Nero

4

97

Mikael Gustafsson

5

90

Jon Andersson

6

43

Glenn Juthe Svensson

7

30

Boine Andersson

8

19

Joakim Hultberg

9

10

Håkan Rubensson

10

2

Fredrik Malm

10

2

Tobias Johansson

12

1

Malte Wennerhag Bästa Junior

Regler

¤Endast medlem i Forserums SFK får deltaga.

¤Anmälan ska göras  SENAST 20 DAGAR EFTER FÅNGST. Fisk fångad i December SENAST 10 DAGAR efter fångst.

¤Anmäld fisk till klubbtävlingen ska vara fångad i Sverige.

¤Anmälan till klubbrekord gäller hela världen.

¤Fisk ska vara fångad med sportfiskeredskap och krokad i munnen. Fasta redskap somAngel, Sax, Långrev, Nät mm får ej användas.

¤Fisk ska vägas på tillförlitlig våg. Exakt vikt i gram längd i cm.

¤Arter och minimivikter kan revideras årligen genom motion till styrelsen.

¤Dom tio största i varje art räknas där den största ger 10p 2:an 9p osv.

¤Max 3 fiskar per art och person räknas.

¤Vid samma slutpoäng i tävlingen vinner den som har flest 10p om inte det avgör fortsätter det på 9p osv.

¤Prisutdelning blir på årsmötet. 1:an 2:an 3:an och bäste junior får pris.

¤Tre priser lottas ut på alla fiskar i slutrapporten.

¤Fisk som överskrider gällande klubbrekord ska det finnas foto på.

Arter och minimivikter

Abborre 600g

Braxen 1000g

Färna 1000g

Gädda 3000g

Gös 3000g

Id 1000g

Karp 2000g

Lake 1000g

Lax 2500g

Mört 350g

Regnbåge 1000g

Ruda 400g

Röding 1000g

Sarv 400g

Sik 700g

Sutare 1000g

Öring  500g

Välkomna till Forserums SFK