Specimentävlingen 2020

Uppdaterad 2020-08-06

Poäng

Gram

Namn
ABBORRE

10

1850

Stefan Nero

9

1700

Stefan Nero

8

1680

Birk Andersson

7

1660

Mikael Gustafsson

6

1550

Stefan Nero

5

1520

Mikael Gustafsson

4

1510

Mikael Gustafsson

3

1450

Birk Andersson

2

1390

Birk Andersson
BRAXEN

10

2220

Erik Wennerhag
FÄRNA

10

2800

Mikael Gustafsson

9

2740

Birk Andersson

8

2710

Mikael Gustafsson

7

2540

Jon Andersson

5,5

2520

Boine Andersson

5,5

2520

Boine Andersson

4

2480

Mikael Gustafsson

3

2450

Birk Andersson

2

2380

Tobias Johansson

1

2310

Jon Andersson
GÄDDA

10

11380

Erik Wennerhag

9

11140

Erik Wennerhag

8

10300

Glenn Juthe Svensson

7

8560

Erik Wennerhag

6

7050

Mikael Gustafsson

5

6220

Mikael Gustafsson

4

4800

Malte Wennerhag
GÖS

10

11220

Glenn Juthe Svensson

9

9160

Glenn Juthe Svensson

8

8500

Glenn Juthe Svensson

7

6150

Mikael Gustafsson
ID

10

2520

Birk Andersson

9

2500

Birk Andersson

8

2480

Birk Andersson

7

2230

Mikael Gustafsson

6

2140

Jon Andersson

4,5

2090

Jon Andersson

4,5

2090

Jon Andersson

3

2070

Mikael Gustafsson
KARP

10

13310

Stefan Nero

9

8970

Stefan Nero

8

8900

Erik Wennerhag

7

7850

Stefan Nero

6

7550

Erik Wennerhag

5

7090

Erik Wennerhag
LAKE

10

4190

Stefan Nero

9

3850

Stefan Nero

8

3730

Erik Wennerhag

7

3590

Erik Wennerhag

6

3550

Mikael Gustafsson

5

3520

Erik Wennerhag

4

3050

Mikael Gustafsson

3

2740

Birk Andersson
LAX

10

17900

Joakim Hultberg

9

9400

Joakim Hultberg
MÖRT

10

830

Birk Andersson

9

770

Birk Andersson

8

680

Birk Andersson

6,5

660

Erik Wennerhag

6,5

660

Erik Wennerhag

5

620

Jon Andersson

4

560

Jon Andersson

3

540

Jon Andersson
RUDA

10

2260

Stefan Nero

9

1750

Stefan Nero

8

1720

Stefan Nero

7

1470

Mikael Gustafsson

6

1420

Mikael Gustafsson

5

1060

Jon Andersson
RÖDING

10

2940

Erik Wennerhag

9

2760

Erik Wennerhag

8

2600

Erik Wennerhag

7

2270

Birk Andersson
SARV

10

1590

Jon Andersson

9

1320

Mikael Gustafsson

8

1250

Boine Andersson

7

1170

Birk Andersson

6

780

Erik Wennerhag

5

740

Erik Wennerhag
SIK

10

1660

Erik Wennerhag

9

920

Erik Wennerhag
SUTARE

10

4190

Jon Andersson

9

3360

Birk Andersson

8

3320

Jon Andersson

7

3240

Birk Andersson

6

3230

Birk Andersson

5

2930

Jon Andersson
ÖRING

10

5400

Håkan Rubensson
POÄNG

1

145

Erik Wennerhag

2

118

Birk Andersson

3

98

Mikael Gustafsson

4

97

Stefan Nero

5

73

Jon Andersson

6

35

Glenn Juthe Svensson

7

19

Joakim Hultberg

8

19

Boine Andersson

9

10

Håkan Rubensson

10

4

Malte Wennerhag

11

2

Tobias Johansson

Regler

¤Endast medlem i Forserums SFK får deltaga.

¤Anmälan ska göras på SENAST 20 DAGAR EFTER FÅNGST.Fisk fångad i December SENAST 10 DAGAR efter fångst.

¤Anmäld fisk till klubbtävlingen ska vara fångad i Sverige.

¤Anmälan till klubbrekord gäller hela världen.

¤Fisk ska vara fångad med sportfiskeredskap och krokad i munnen. Fasta redskap somAngel, Sax, Långrev, Nät mm får ej användas.

¤Fisk ska vägas på tillförlitlig våg. Exakt vikt i gram längd i cm.

¤Arter och minimivikter kan revideras årligen genom motion till styrelsen.

¤Dom tio största i varje art räknas där den största ger 10p 2:an 9p osv.

¤Max 3 fiskar per art och person räknas.

¤Vid samma slutpoäng i tävlingen vinner den som har flest 10p om inte det avgör fortsätter det på 9p osv.

¤Prisutdelning blir på årsmötet. 1:an 2:an 3:an och bäste junior får pris.

¤Tre priser lottas ut på alla fiskar i slutrapporten.

¤Fisk som överskrider gällande klubbrekord ska det finnas foto på.

Arter och minimivikter

Abborre 600g

Braxen 1000g

Färna 1000g

Gädda 3000g

Gös 3000g

Id 1000g

Karp 2000g

Lake 1000g

Lax 2500g

Mört 350g

Regnbåge 1000g

Ruda 400g

Röding 1000g

Sarv 400g

Sik 700g

Sutare 1000g

Öring  500g

Välkommna till Forserums SFK