Specimentävlingen 2019

Slutrapport uppdaterad 2020-01-11

Poäng

Gram

Namn
ABBORRE

10

1660

Stefan Nero

9

1610

Boine Andersson

8

1570

Boine Andersson

7

1540

Birk Andersson

5,5

1520

Birk Andersson

5,5

1520

Mikael Gustafsson

4

1470

Boine Andersson

2,5

1420

Mikael Gustafsson

2,5

1420

Birk Andersson

1

1400

Mikael Gustafsson
BRAXEN

10

6530

Birk Andersson

9

5750

Boine Andersson

8

5680

Birk Andersson

7

5450

Boine Andersson

6

5030

Birk Andersson

5

5020

Boine Andersson

4

4960

Jon Andersson

3

4680

Jon Andersson
FÄRNA

10

3070

Mikael Gustafsson

9

2750

Erik Wennerhag

8

2530

Birk Andersson

7

2490

Birk Andersson

6

2460

Birk Andersson

5

2250

Linus Andersson

4

2200

Mikael Gustafsson

3

1970

Linus Andersson

2

1650

Stefan Nero
GÄDDA

10

11400

Glen Jute Svensson

9

9680

Mikael Gustafsson

8

8950

Mikael Gustafsson

7

7650

Mikael Gustafsson

6

7400

Linus Andersson

5

7300

Christer Svensson

4

5890

Andreas Edberg

3

5505

Andreas Edberg

2

5150

Stefan Nero

1

4900

Erik Wennerhag
GÖS

10

7800

Glen Jute Svensson

9

7500

Christer Svensson

8

6200

Stefan Nero

7

6140

Stefan Nero

6

6000

Stefan Nero

5

4700

Mikael Gustafsson

4

4340

Andreas Edberg

3

4200

Mikael Gustafsson

2

4110

Andreas Edberg

1

3802

Andreas Edberg
ID

10

2800

Mikael Gustafsson

9

2790

Mikael Gustafsson

8

2540

Mikael Gustafsson

7

2080

Birk Andersson

6

1970

Jon Andersson

5

1950

Boine Andersson

4

1920

Birk Andersson

3

1870

Birk Andersson

2

1750

Boine Andersson

1

1700

Boine Andersson
KARP

10

11210

Stefan Nero

9

9710

Stefan Nero

8

9650

Stefan Nero

7

7120

Boine Andersson

6

5520

Boine Andersson
LAKE

10

4940

Mikael Gustafsson

9

4750

Mikael Gustafsson

8

4250

Mikael Gustafsson

7

2840

Stefan Nero

6

1200

Erik Wennerhag
LAX

10

12600

Mikael Gustafsson

9

9400

Mikael Gustafsson

8

8000

Mikael Gustafsson

7

2510

Jon Andersson
MÖRT

10

780

Mikael Gustafsson

9

760

Birk Andersson

7,5

730

Mikael Gustafsson

7,5

730

Birk Andersson

6

705

Mikael Gustafsson

3,5

700

Jon Andersson

3,5

700

Erik Wennerhag

3,5

700

Erik Wennerhag

3,5

700

Erik Wennerhag

1

670

Birk Andersson
REGNBÅGE

10

4750

Boine Andersson

9

2500

Boine Andersson

8

2440

Jon Andersson

7

2280

Jon Andersson

6

2250

Boine Andersson

5

2000

Jon Andersson
RUDA

10

1950

Birk Andersson

9

1740

Birk Andersson

8

1630

Stefan Nero

7

1620

Birk Andersson

6

1410

Stefan Nero

5

1100

Erik Wennerhag
RÖDING

10

3760

Joakim Hultberg

9

3440

Erik Wennerhag

8

3420

Erik Wennerhag

7

3330

Birk Andersson

6

3240

Joakim Hultberg

5

3120

Erik Wennerhag

4

3070

Birk Andersson

3

2770

Birk Andersson

2

2030

Stefan Nero

1

1990

Stefan Nero
SARV

10

1400

Jon Andersson

9

1390

Boine Andersson

8

1350

Mikael Gustafsson

6,5

1230

Mikael Gustafsson

6,5

1230

Mikael Gustafsson

5

1180

Birk Andersson

3,5

1160

Birk Andersson

3,5

1160

Jon Andersson

2

1150

Boine Andersson

1

1060

Linus Andersson
SIK

10

2010

Birk Andersson

9

1610

Birk Andersson

8

1570

Mikael Gustafsson

7

1540

Mikael Gustafsson

6

1350

Birk Andersson

5

1000

Jon Andersson

4

900

Jon Andersson
SUTARE

10

3310

Boine Andersson

9

3270

Linus Andersson

8

3230

Birk Andersson

7

3210

Boine Andersson

6

3170

Jon Andersson

5

3160

Birk Andersson

4

3150

Jon Andersson

3

3100

Mikael Gustafsson

2

3040

Mikael Gustafsson

1

2930

Mikael Gustafsson
ÖRING

10

3120

Joakim Hultberg
Poäng

1

201,5

Mikael Gustafsson

2

178

Birk Andersson

3

116

Boine Andersson

4

86

Stefan Nero

5

76

Jon Andersson

6

53,5

Erik Wennerhag

7

26

Joakim Hultberg

8

24

Linus Andersson

9

20

Glen Jute Svensson

10

14

Christer Svensson

11

14

Andreas Edberg

Regler

¤Endast medlem i Forserums SFK får deltaga.

¤Anmälan ska göras på SENAST 20 DAGAR EFTER FÅNGST.Fisk fångad i December SENAST 10 DAGAR efter fångst.

¤Anmäld fisk till klubbtävlingen ska vara fångad i Sverige.

¤Anmälan till klubbrekord gäller hela världen.

¤Fisk ska vara fångad med sportfiskeredskap och krokad i munnen. Fasta redskap somAngel, Sax, Långrev, Nät mm får ej användas.

¤Fisk ska vägas på tillförlitlig våg. Exakt vikt i gram längd i cm.

¤Arter och minimivikter kan revideras årligen genom motion till styrelsen.

¤Dom tio största i varje art räknas där den största ger 10p 2:an 9p osv.

¤Max 3 fiskar per art och person räknas.

¤Vid samma slutpoäng i tävlingen vinner den som har flest 10p om inte det avgör fortsätter det på 9p osv.

¤Prisutdelning blir på årsmötet. 1:an 2:an 3:an och bäste junior får pris.

¤Tre priser lottas ut på alla fiskar i slutrapporten.

¤Fisk som överskrider gällande klubbrekord ska det finnas foto på.

Arter och minimivikterAbborre 600gBraxen  1000gFärna   1000gGädda   3000gGös     3000gId      1000gKarp    2000gLake     1000gLax      2500gMört     350gRegnbåge 1000gRuda      400gRöding    1000gSarv      400gSik       700gSutare 1000gÖring   500g

Välkomna till Forserums SFK