Specimentävlingen 2021

Uppdaterat 2021-10-04

Poäng

Gram

Namn
ABBORRE

10

1630

Jon Andersson

9

1500

Jon Andersson

8

1400

Malte Wennerhag NY

7

1318

Fredrik Malm NY

5,5

1310

Boine Andersson

5,5

1310

Boine Andersson

4

1300

Birk Andersson

3

1230

Birk Andersson

2

1220

Birk Andersson

1

1210

Boine Andersson
BRAXEN

10

5910

Boine Andersson

9

5120

Boine Andersson

8

4890

Birk Andersson

7

4740

Boine Andersson

6

4640

Birk Andersson

5

4580

Birk Andersson
FÄRNA

10

3060

Boine Andersson

9

2720

Boine Andersson

8

2540

Jon Andersson

7

2510

Boine Andersson

5,5

2360

Erik Wennerhag

5,5

2360

Erik Wennerhag

4

2200

Erik Wennerhag

2,5

2120

Stefan Nero

2,5

2120

Stefan Nero

1

2080

Jon Andersson
GÄDDA

10

11250

Mikael Gustafsson

9

6060

Boine Andersson

8

5840

Stefan Nero

7

5560

Boine Andersson

6

4520

Boine Andersson

5

4220

Malte Wennerhag NY
GÖS

10

10440

Glenn Juthe Svensson

9

4580

Boine Andersson NY

8

3920

Boine Andersson NY

7

3860

Boine Andersson NY
ID

10

3090

Birk Andersson

9

2940

Birk Andersson

8

2770

Birk Andersson

7

2290

Jon Andersson

6

1380

Jon Andersson

5

1210

Jon Andersson
KARP

10

11530

Stefan Nero NY

9

9960

Stefan Nero NY

8

7350

Stefan Nero

7

4200

Erik Wennerhag
LAKE

10

4900

Mikael Gustafsson

9

4725

Mikael Gustafsson

8

4475

Mikael Gustafsson

7

3980

Birk Andersson

6

3410

Boine Andersson

5

2850

Birk Andersson

4

2820

Erik Wennerhag

3

1500

Erik Wennerhag
MÖRT

10

710

Erik Wennerhag

9

650

Erik Wennerhag

8

640

Jon Andersson

7

620

Jon Andersson

6

579

Jon Andersson
REGNBÅGE

10

1340

Erik Wennerhag NY

9

1050

Jon Andersson NY
RUDA

10

1740

Birk Andersson NY

9

1420

Jon Andersson

8

1240

Jon Andersson

7

930

Erik Wennerhag
RÖDING

10

2450

Erik Wennerhag
SARV

10

1470

Jon Andersson

9

1410

Jon Andersson

8

1380

Mikael Gustafsson

7

1160

Boine Andersson

6

1000

Erik Wennerhag

5

910

Birk Andersson
SIK

10

1280

Boine Andersson

9

1180

Boine Andersson

8

1140

Jon Andersson

7

860

Birk Andersson

6

810

Jon Andersson
SUTARE

10

4470

Birk Andersson

9

3770

Mikael Gustafsson

8

3580

Birk Andersson

7

3220

Birk Andersson

6

3170

Patrick Nero

5

3120

Boine Andersson

4

2910

Boine Andersson

2,5

2900

Jon Andersson

2,5

2900

Jon Andersson

1

2850

Jon Andersson
ÖRING

10

1970

Jon Andersson

9

1650

Birk Andersson
POÄNG

1

151

Boine Andersson

2

142

Jon Andersson

3

123

Birk Andersson

4

81

Erik Wennerhag

5

54

Mikael Gustafsson

6

40

Stefan Nero

7

13

Malte Wennerhag

8

10

Glenn Juthe Svensson

9

7

Fredrik Malm

10

6

Patrick Nero

Regler

¤Endast medlem i Forserums SFK får deltaga.

¤Anmälan skall vara inskickad senast 15 dagar efter fångsten. Fisk fångad efter den 20 december skall vara anmäld senast den 5 Januari.

¤Anmäld fisk till klubbtävlingen ska vara fångad i Sverige.

¤Anmälan till klubbrekord gäller hela världen.

¤Fisk ska vara fångad med sportfiskeredskap och krokad i munnen. Fasta redskap somAngel, Sax, Långrev, Nät mm får ej användas.

¤Fisk ska vägas på tillförlitlig våg. Exakt vikt i gram längd i cm.

¤Arter och minimivikter kan revideras årligen genom motion till styrelsen.

¤Dom tio största i varje art räknas där den största ger 10p 2:an 9p osv.

¤Max 3 fiskar per art och person räknas.

¤Vid samma slutpoäng i tävlingen vinner den som har flest 10p om inte det avgör fortsätter det på 9p osv.

¤Prisutdelning blir på årsmötet. 1:an 2:an 3:an och bäste junior får pris.

¤Vandringspriset tas hem av den som vinner tre år i rad eller vinner fem gånger totalt i samma vandringspris.

¤Tre priser lottas ut på alla fiskar i slutrapporten.

¤Fisk som överskrider gällande klubbrekord ska det finnas foto på.

Arter och minimivikter

Abborre 600g

Braxen 1000g

Färna 1000g

Gädda 3000g

Gös 3000g

Id 1000g

Karp 2000g

Lake 1000g

Lax 2500g

Mört 350g

Regnbåge 1000g

Ruda 400g

Röding 1000g

Sarv 400g

Sik 700g

Sutare 1000g

Öring  500g

Välkomna till Forserums SFK